O víkendu měla Opava tu čest hostit na dráze bikrosového oddílu SK JANTAR Opava nejvyšší bikrosovou soutěž Český pohár BMX. Bikros jako olympijský sport získává jak v České republice, tak v Opavě stále více fanoušků a závodů se účastní rok od roku více jezdců. V Opavě jsme mohli vidět 260 jezdců a opavský oddíl zde reprezentovalo 27 závodníků.

V sobotu se program přizpůsobil rozhodnutí Českého cyklistického svazu a ráno se po úvodní hymně odjel 6. závod přeložený z důvodu nepřízně počasí z Brna do Opavy. Tento závod se jel zkráceně jen na 3 základní rozjížďky a vyhlašoval se podle nasbíraných bodů. Vyhlašovalo se ve všech kategorií do 8.místa a z opavského oddílu se probojovali mezi nejlepší: B6 - Matěj Kukla - 8.místo, B7 - Maxim Stein 7.místo, B9 – Vojtěch Kokošek 8.místo, B11 - Adam Peterek 2.místo a B15/16 - Jakub Klement 8.místo. Odpoledne se pokračovalo 7. závodem ČP, ten se již jel klasicky po součtu bodů z rozjížděk o postup do semifinálových a finálových jízd. V kategorii B6 měla Opava 3 jezdce a jediný Matěj Kukla se probojoval až do finále, kde dojel na 6.místě. V kategorii B7 jelo za Opavu 5 jezdců z toho dva (Šimon Manderla a Maxim Stein) jeli svůj první licenční závod. A zrovna oni dva se probojovali až do semifinále a Maxim dokonce do finálové jízdy, kde si vyjel 7.místo. V kategorii B9 měla Opava největší zastoupení celkem 6 riderů, bohužel mezi nimi nemohla být naše stále usměvavá Elizabeth Botos, která se zranila při rozjížďkách 6.závodu. Nejlépe si vedli Thomas Bilato a Vojtěch Kokošek, kteří se dostali až do finále. Thomas získal 5.místo a Vojta 7.místo. Největší úspěchy jsme měli v kategoriích starších jezdců. V kategorii B11 zazářil Adam Peterek a získal zlato. Adam se letos také zúčastnil MS BMX ve francouzském Nantes, kde se mezi světovými jezdci probojoval až do finále a vyjel si zde 5.místo a může se chlubit tabulkou světové pětky (W5). Jeho velkým úspěchem byla i účast na ME v belgickém Desselu, kde získal bronz a také na MČR skončil na 3.místě. Také v kategorii B15/16 se i přes zraněné koleno na ranním tréninku opavskému jezdci Jakubovi Klementovi zadařilo získat zlato. Kuba se letos účastnil také celého seriálu Evropského poháru BMX, kde skončil na 2.místě. Jeho dalším letošním úspěchem je titul Mistra ČR v jeho kategorii.

Nedělní 8. závod přivítal v Opavě déšť, ale i tak bylo na co koukat. V kategorii B6 i v neděli obhájil své 6.místo Matěj Kukla a jeho týmovému kolegovi Dominiku Franckovi ušel postup do finále jen o půl délky kola a skončil na místě devátém. V kategorii B7 vylepšil svůj úspěch náš nováček Maxim Steinovi, který si oproti sobotě polepšil a bral 5.flek. Další boj opavských barev jsme mohli vidět v kategorii B9, kde ve finálové jízdě bojovali o všechno Thomas Bilato a Vojtěch Kokošek. Jako vítěz vyšel Thomas, který dojel pátý a hned za ním na 6.místě Vojta. U těch starších došlo k velkým zvratům. V kategorii B11 adept na vítězství Adam Peterek na startu trefil rampu a před 1.skokem ho soupeři pozavírali a do cíle už je těžko doháněl. Dojel na čtvrté bramborové příčce. Také v kategorii B15/16 nás čekalo velké překvapení. V první klopence došlo k hromadnému pádu 4 jezdců. Mezi nimi byl i favorit Jakub Klement, po pádu se dokázal posbírat a dojet ještě na 4. místě. Z toho pádu profitoval další opavský rider Robin Peterek, který objel sražené jezdce a dojel si pro stříbro.
V Opavě se dojel seriál Českého poháru a proto v neděli rovněž vyhlašovalo celkového pořadí tohoto seriálu. Opavu nejlépe reprezentoval Jakub Klement, který tento seriál vyhrál a stal se vítězem kategorie B15/16.

Celkové umístění 6. závodu ČP z Brna
B6: Matěj Kukla 9., Dominik Francek 8., Štěpán Piskoř 11., B7: Maxim Stein 7., Tomáš Elbl 26., Šimon Manderla 10., Dominik Maňas 20., Zoe Hanáková 22., B8: Šimon Řehulka 21., Jan Eszler 28., B9: Vojtěch Kokošek 8., Thomas Bilato 9., Adam Kukla 21., Filip Manderla 23., Teodor Adamec 15., Sebastián Skupina 27., Elizabeth Botos 28., B10: Daniel Tesař 16., Jakub Jíra 21., B11: Adam Peterek 2., Tomáš Vícha 9., Jáchym Piskoř 17., Vilém Piskoř 19., B13/14: Aneta Šamarová 20., B15/16: Jakub Klement 8., Robin Peterek 9., Viktorie Adamcová 25.

Celkové umístění ČP Opava (so/ne):
B6: Matěj Kukla 6./6., Dominik Francek 11./9., Štěpán Piskoř 13./13., B7: Maxim Stein 8./5., Tomáš Elbl 28./23., Šimon Manderla 13./20., Dominik Maňas 22./-, Zoe Hanáková 25./24., B8: Šimon Řehulka 19./13., Jan Eszler 29./27., B9: Vojtěch Kokošek 7./6., Thomas Bilato 5./5., Adam Kukla 19./-, Filip Manderla 24./20., Teodor Adamec 27./18., Sebastián Skupina 28./22., Elizabeth Botos -/21., B10: Daniel Tesař 18./20., Jakub Jíra 21./16., B11: Adam Peterek 1./4., Tomáš Vícha 13./11., Jáchym Piskoř 20./21., Vilém Piskoř 16./20., B13/14: Aneta Šamarová 22./24., B15/16: Jakub Klement 1./4., Robin Peterek 14./2., Viktorie Adamcová 24./26.

Aktuální novinky a informace

7. listopad 2023

První říjnový víkend se uskutečnily závody Moravské bikrosové ligy v Uničově, které byly zároveň spojeny se závěrečným vyhlášením výsledků tohoto seriálu pro sezónu 2023. Z opavského oddílu dorazilo na závěrečné závody celkem 21 jezdců.

Číst dále...

10. říjen 2023

O víkendu 23. a 24.9. 2023 opět dostal opavský oddíl BMX SK JANTAR Opava možnost hostit další dvojzávod Moravské bikrosové ligy. Navzdory počasí přijelo svoje síly poměřit 206 jezdců nejen z České republiky, ale i Polska, Litvy a Slovenka. V rekordním počtu 36 jezdců nastoupil i domácí oddíl, který měl zastoupení napříč všemi kategoriemi.

Druhý zářijová víkend proběhl 7. a 8. závod Českého poháru, kterého se pro letošní sezónu zhostil Třinec. I přes tropické teploty, které v tuto roční dobu panovaly, předvedli všichni jezdci skvělé výkony. Opavský oddíl přijelo reprezentovat a poprat o nejlepší umístění celkem 13 jezdců.

Umístění

Naše bikrosová dráha se nalézá na ulici Jaselská v Městských sadech v Opavě v místě,
kde je ulice Jaselská přerušena severním obchvatem Opavy.